Суперсила Медіаграмотність:
як здобути?
Медіаграмотність - це сукупність знань, навичок та умінь, які дають людям змогу аналізувати, критично оцінювати і відповідально створювати повідомлення із медіа різних типів.
Зараз з'являється тренд на відповідальне ставлення до екології, до сортування сміття, до свідомого харчування. Аби бути здоровим, ми все частіше звертаємо увагу на якість продуктів, води, які споживаємо. Інформація – це теж продукт, тільки не для шлунку, а для мозку. Саме тому, якість інформації так важлива для нашого життя.

Як же освоїти медіаграмотність?

Уважно перевіряй вихідні відомості та стиль видання.

Коли постійно читаєш якесь ЗМІ, звертай увагу на стиль видання та його власників. Часто власники можуть впливати на редакційну політику і в тому числі на матеріали, які публікуються.Навчись розрізняти маніпулятивні заголовки.

Не варто клікати на всі новини зі словами "шокуюча правда", "сенсація" чи "усім відомо". Зазвичай, так просто маніпулюють читачем, щоб привабити його увагу. Також часто маніпулятивні заголовки дуже емоційні і намагаються "зачепити за живе". Тож завжди тримай раціональність на кнопці "on" та уважно аналізуй інформацію.

Перевіряй інформацію на кількох ресурсах.


Часто замовні матеріали слово в слово передруковані в ЗМІ. Це є першою ознакою джинси. Якщо виникають сумніви у компетентності чи достовірності певного джерела – все ж краще добре промоніторити інформаційний простір;

Шукай посилання на першоджерело новини.

Важливо зрозуміти, хто поширив новину, від кого журналісти отримали інформацію. Якщо джерело анонімне – варто замислитися про його достовірність.

Не ведись на оцінні судження.

Часто в маніпулятивних матеріалах намагаються викликати більше емоцій через оцінні судження («нахабно заявив», «щиро запевнив», «підозрілий вигляд», «добросовісний чоловік»). Насправді такі яскраві епітети можуть бути нічим не підкріплені.


Читай не лише заголовок.

По ідеї загаловок повинен переповідати суть новини. Проте часто для того, щоб люди більше клікали, його роблять цікавим, перебільшеним і навіть зовсім далеким від самої новини. Тому не варто судити новину з заголовку. Краще подивитись, що ж насправді там написано.


Пошерити в соцмережах
Made on
Tilda