Тетяна кавуненко
Ремонт доріг, зниження тарифів, підвищення зарплат: чого очікує молодь від нової Ради?

Стаття була опублікована на сайті censor.net.ua за посиланням
21-го липня відбулися позачергові вибори до українського парламенту, які стали чи не найбільшим оновленням української політики. За результатами виборів у Раді зміниться понад 80% депутатів, 342 парламентарі вперше потраплять до ВРУ. Партія президента Володимира Зеленського отримає більшість та зможе самостійно сформувати уряд.
Напередодні виборів ми запитали у молоді, чого вони в першу чергу очікують від новобраного парламенту. Було проведено телефонне опитування 200 респондентів віком від 18 до 24 років із усієї України.

Третя частина опитаних респондентів проживають в Києві. Переважна більшість опитаних, які цікавляться політикою зазначили, що підуть на вибори (74,5% з 79,5%).

79,5% цікавляться тим, що відбувається в українській політиці. Про політику опитані респонденти в основному дізнаються із Facebook, Youtube та Instagram.

Половина опитаних респондентів дізнаються про політику від друзів і колег.

Найбільше опитані респонденти бажають, щоб нова Верховна рада відремонтувала дороги, знизила тарифи, завершила реформи і підвищила заробітні плати та стипендії.

Результати опитування: "Що Ви хочете, щоб Верховна рада зробила, в першу чергу?"

 1. Відремонтувала дороги (20,6%)
 2. Зменшила тарифи (20,3%)
 3. Завершила реформи (19,1%)
 4. Підвищила заробітню платню (15,1%)
 5. Підвищила стипендії (5,5%)
 6. Перемогла корупцію (1,8%)
 7. Припинила війну (1,5%)
 8. Важко сказати (1,5%)
 9. Підвищила пенсії (1,2%)
 10. Завершила судову реформу (1,2%)
 11. Навела порядок (0,9%)
 12. Оновила склад уряду (нові обличчя) (0,9%)
 13. Хоча б що-небудь (0,9%)
 14. Підвищила рівень економіки (0,6%)
 15. Створила нові робочі місця (0,6%)
 16. Медична реформа (0,6%)
 17. Реформа оподаткування (0,6%)
 18. Розвиток малого та середнього бізнесу (0,6%)
 19. Покарання попередніх та діючих політиків (0,6%)
 20. Освітня реформа (0,6%)
 21. Правова держава (0,6%)
 22. Інше (4,3%)
Зазначимо, при виборі за кого голосувати, більшість респондентів відповіли, що найбільше прислухаються до батьків і родичів (52,9%).
Що ж насправді нам покахують результати опитування?

В першу чергу те, що молодь плутається у повноваженнях Верховної ради, Кабінету міністрів та президента.

Так, за ремонт доріг, якого найбільше чекають від парламенту опитані, відповідають органи місцевого самоврядування. Загальна протяжність шляхів в Україні – 430 тис. км. Із них 250 тис. км – це вулиці і дороги населених пунктів.

Ще 170 тис. км – дороги загального користування, і знаходяться вони на балансі "Укравтодору". Це траси, які з'єднують великі населені пункти. Дороги загального користування в Україні діляться на міжнародні, національні та місцеві.

Місцеві дороги "Укравтодор" передав 1 січня 2018 року на місця в регіонах. Це 123 тис. км і тепер за них відповідають облдержадміністрації. "Укравтодор" відповідає тільки за 46,9 тис. км доріг державного значення. Тож, залатити дірки на дорогах, навіть при величезному бажанні, Рада не зможе.

Питаннями цін та тарифів, підвищенням якості життя (зарплати, пенсії, стипендії), забезпеченням соціального захисту займається теж не ВРУ. Це входить в повноваження Кабінету міністрів України. Окрім того, він займається державною політикою в сфері зайнятості українців, охорони здоров'я, екології, культури, спорту, туризму, освіти, науки та інформатизації. Кабмін захищає права і свободи, гідність, життя і здоров'я громадян.

Також уряд займається фінансовою, митною і податковою політикою, питаннями аграрної політики та продовольчої безпеки, відповідає за державний борг.

Окрім того, саме Кабінет міністрів займається розробкою державного бюджету України. Однак, він зобов'язаний звітувати в парламенті про свою роботу.

Президент відповідає за підписання законів або накладення на них вето, за призначення голів місцевих адміністрацій, представляє державу на міжнародній арені, він є головнокомандувачем Збройних сил України і самі він оголошує воєнний стан. Ще в повноваженнях президента – припинення повноважень парламенту та призначення позачергових виборів до ВР. Президент має вплив на правоохоронну гілку, має право надавати притулок та може помилувати ув'язнених.

Чим же тоді займається Рада і які з очікувань українців вона реально здатна виконати?

Парламент займається законотворчою діяльністю (пише та ухвалює закони), контролює кого і куди хоче призначити президент, затверджує держбюджет, контролює роботу уряду та вищих посадових осіб, призначає вибори та референдуми, призначає третину уряду Конституційного суду України, голосує за зміни до Конституції України, бере участь у формуванні уряду та має право оголошувати імпічмент президенту (при наявності 338 голосів).

Ці парламентські вибори продемонстрували логічне продовження "задоволення" потреби людей, які хочуть знайти чарівну таблетку, випити її і зажити в чарівній державі, де вони матимуть низькі тарифи, високі зарплати й ідеально рівні дороги.

Але все трохи складніше. Тож, коли у передвиборчий період кандидати до ВРУ обіцяли вам в кілька разів знизити ціну на газ і комунальні послуги або підвищити мінімальну пенсію або зарплату до якихось сум – вам брехали. Це чистий популізм, який спрацьовує і розмножується на ґрунті недостатньої обізнаності громадян, низькому рівні політичної освіти та недостатній медіаграмотності.

Тетяна Кавуненко
журналістка, експертка із комунікацій Центру "Ейдос"
Пошерити в соцмережах
Made on
Tilda