Гюнель Бабакішієва
Які мої проблеми може вирішити народний депутат? (+інфографіка)
Стаття була опублікована на сайті censor.net.ua за посиланням
Вже пройшли вибори до Верховної Ради і ми обрали своїх представників – народних депутатів. Когось як мажоритарника від конкретного округу, хтось пройшов за загальним списком партії. Найближчі 5 років вони представлятимуть нас у єдиному законодавчому органі нашої країни – Верховній Раді. Давай розберемося, якими ж повноваженнями наділені ці народні обранці.
Основний функціонал депутата такий:- розробляти та ухвалювати законопроекти;
- брати участь у засіданнях Верховної ради та парламентських комітетах;
- розглядати звернення громадян;
- підтримувати зв'язок з виборцями та звітуватись перед ними.
А як же "підняти країну з колін"? А де ж оце "будеш жити як у казці"? Куди ділось "підніму зарплати"? Як бачиш, більшість моїх і твоїх траблів, народний депутат скоріше всього вирішити не зможе. Дитячі садочки, дороги, матеріальна допомога, ремонт житла тощо – за всі ці речі відповідає місцеве самоврядування або уряд. І не в компетенції народного обранця вирішити ці проблеми. Але ти не спіши тиснути кнопку "зрада". В чомусь допомогти депутат все-таки може.

І так - почнемо!

Кожен виборець може звернутися до будь-якого депутата Верховної ради зі своєю проблемою. В першу чергу, радимо звертатися до депутата, який обраний по мажоритарній системі у твоєму окрузі – він найбільш зацікавлений допомогти тобі, як своєму безпосередньому виборцю. Контакти депутата та його приймальні можна знайти на сайті Верховної ради за цим посиланням.Звернутися можна як письмово (звичайною поштою або електронною), так і особисто в приймальні, або під час зустрічі депутата з виборцями. Звернення обов'язково має бути розглянуто і протягом 30 днів ти маєш отримати відповідь.

Якщо депутат ігнорує твій лист, можна відправити скаргу на ім'я Голови Верховної Ради або у Комітет з питань регламенту та організації роботи Верховної ради. Навіть якщо депутат не зможе допомогти у вирішенні твого питання, він перенаправить звернення до належних інстанцій. Якщо ти вже намагався вирішити проблему звертаючись до органів, передай депутату відповіді, які ти від них отримав, особливо, якщо замість відповідей були так звані "відписки".

Депутат також може на основі твого звернення направити у відповідні інстанції звернення вже від свого імені. Таким чином це вже буде депутатське звернення, яке має бути розглянуто протягом 10 днів, і, як показує практика, зазвичай це сприяє позитивному вирішенню проблеми. Ще одним інструментом є депутатський запит – це вже не просто звернення (прохання), а вимога розглянути проблему. На основі твого звернення депутат готує запит і оголошує його під час засідання Верховної ради. Це більш дієвий інструмент, ніж звернення, але його мають підтримати не менше ніж 90 депутатів.

Також депутати мають слово під час засідань парламенту і часто використовують цей час для озвучування проблем громад, в тому числі зачитують звернення виборців. Ще депутат має право безперешкодного доступу до органів влади і підприємств, а чиновники і керівники установ не можуть відмовити йому в невідкладному прийомі. Завдяки цьому, депутат може пробитися до будь-якого службовця чи керівника, може вимагати перевірки їх діяльності, привернути широку увагу до твоєї проблеми, вимагати негайного припинення порушення твоїх законних прав та інтересів. Часто депутатські приймальні надають консультації, в тому числі юридичні, щодо захисту виборцями своїх прав та інтересів. Тож, якщо порушені твої права на освіту, медичну допомогу, підприємницьку діяльність та будь-які інші права, а відповідні органи годують тебе "відписками", звертайся до народного депутата або його приймальні. Здійснення контролю за розглядом скарг по захисту твоїх прав є його обов'язком.

Але при цьому, основним завданням парламентаря є все ж законодавча діяльність. Депутат може розробити та винести на розгляд Верховної ради законопроект, в тому числі, ґрунтуючись на пропозиціях своїх виборців. Особливо якщо законопроект вирішує якусь системну проблему – проблему, яка хвилює велику кількість виборців і по якій є багато звернень. Тому якщо маєш незадоволення чинними законами та процедурами – в освіті, медицині, веденні бізнесу, нарахуванню виплат – ти можеш звернутися до свого депутата з проханням ініціювати внесення змін до законів.

Не забувай і те, що депутати голосують за Бюджет країни. Також вони можуть подавати пропозиції Кабінету міністрів щодо розподілу субвенцій між місцевими бюджетами. Наприклад, твоєму місту потрібно реалізувати великий інфраструктурний проект – будівництво дороги, лікарні, аеропорту, або вирішити глобальну екологічну проблему, або реалізувати масштабний проект з енергоефективності тощо. Ти можеш звернутися до народного депутата і попросити його підняти це питання на засіданні Верховної ради, надати відповідні пропозиції Кабінету міністрів.

Наостанок, хочу дослівно процитувати одне з положень закону: "Народний депутат зобов'язаний постійно підтримувати зв'язки з виборцями, вивчати громадську думку, потреби і запити населення, а у разі необхідності повідомляти про них Верховну Раду України та її органи, вносити пропозиції та вживати в межах своїх повноважень заходи щодо їх врахування в роботі органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій".

Гюнель Бабакішієва
Експерт з питань конфлікту інтересів Центру "Ейдос", експерт РПР
Пошерити в соцмережах
Made on
Tilda