Заміра саідова
Хто фінансує українську політику?
Стаття була опублікована на сайті censor.net.ua за посиланням
Початок літа відзначився не тільки температурними рекордами, політичний термометр так само плавиться від спеки в очікуванні 21 липня, коли дострокові вибори до Верховної Ради змінять розстановку сил на політичній карті України. Адже, боротьба іде не лише за місця в парламенті, а й за мільйони бюджетних коштів, які вперше із часів запровадження державного фінансування отримають не тільки переможці.
Результати виборів, так само як і те, на яку суму із державного гаманця вартістю понад 600 млн грн зможе претендувати та чи інша політична парія залежать від явки та усвідомленого вибору кожного із нас під час голосування на виборчій дільниці.

Епоха діджиталізації, яка повільно, але все ж таки добралася до України значно полегшує цей вибір. Тепер ми маємо можливість не тільки фоловити політиків чи політичні сили у Facebook та Instagram, сподіваючись що увесь контент, який вони старанно туди вливають, відповідає дійсності і прийшовши до влади вони перейдуть до виконання публічних обіцянок. Для більш допитливих існує унікальна можливість ознайомитись із електронними звітами про доходи, видатки і майно усіх політичних партій просто перейшовши за цим лінком. Саме в цих звітах, які відповідно до вимог закону "Про політичні партії в Україні" щоквартально подаються до Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК), містяться таємниці партійної бухгалтерії. Із них ми можемо дізнатись не лише чим володіють партії (зокрема, маркам яких автівок вони надають перевагу і на скількох квадратних метрах столичної нерухомості знаходяться їх офіси), куди вони витрачають виділені їм бюджетом і прихильниками кошти, а найголовніше – спробувати відповісти для себе на запитання: "хто все ж таки фінансує українську політику?".

Звідки партії беруть гроші?

Стаття 14 Закону "Про політичні партії в Україні" передбачає, що фінансування політичних партій в Україні здійснюється у двох формах: державне фінансування та внески на підтримку політичної партії від фізичних і юридичних осіб.

Внеском на підтримку політичної партії від небайдужих громадян чи підприємств можуть виступати:

- грошові кошти (для фізичних осіб граничний розмір внеску за рік не може перебільшувати 400 розмірів мінімальної заробітної плати, для юридичних – 800 мінімальних заробітних плат);

- майно (рухоме, нерухоме);

- переваги, пільги, послуги, позики (кредити);

- нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального або негрошового характеру, у тому числі, членські внески членів політичної партії, спонсорство третіми особами заходів чи іншої діяльності на підтримку політичної партії, товари, роботи, послуги, надані або отримані безоплатно чи на пільгових умовах (за ціною, нижчою за ринкову вартість ідентичних або подібних робіт, товарів та послуг на відповідному ринку).

Для уникнення сумнівних фінансувань законом були передбачені окремі застереження і заборони. Так, не допускається здійснення внесків на користь політичної партії органами державної влади та місцевого самоврядування, іноземними особами, а також особами кінцевими бенефіціарними власниками яких є іноземці, благодійними організаціями тощо. При здійсненні внеску фізичною особою мають зазначатися дані, що допоможуть її ідентифікувати (прізвище, ім'я, по батькові, ідентифікаційний номер, дата та місце народження, місце проживання) і не допустити повторення "мертвих душ Гоголя". Саме наявність цих даних ставала приводом для неодноразового проведення журналістських розслідувань і виведення із тіні спроб окремих політичних сил маніпулювати внесками.

Що стосується державного фінансування, то запроваджена в Україні модель є класичною європейською. В окремих варіаціях вона існує в усіх країнах Європи, за винятком Білорусі, Швейцарії, Мальти, Молдови і Андорри. Її прийняття стало необхідним кроком у боротьбі із політичною корупцією, адже отримуючи кошти із державного бюджету політичні партії зможуть послабити фінансове ярмо попередніх "інвесторів", зменшити вплив олігархів на українську політику і, головне, дати шанс невеликим політичним партіям через пару років стати серйозними гравцями у шаховій грі під назвою "українська політика" і зробити так, щоб голос їх прибічників був нарешті почутий.

Відповідно до даних Соціологічної групи "Рейтинг", шанси на отримання державного фінансування, оскільки долають 2% бар'єр, потенційно мають наступні політичні партії: "Слуга народу", "Опозиційна платформа – За життя", "Голос", Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина", "Європейська солідарність", "Сила і честь", "Радикальна партія Олега Ляшка".

Частина із них ("Батьківщина", перейменована напередодні виборів "Європейська солідарність", "Радикальна партія") вже досить тривалий час перебувають під пильним оком громадськості, оскільки, починаючи із 2016 року отримували кошти із державного бюджету. За цей період вони запам'яталися: активною фандрейзинговою кампанією з боку "Батьківщини" для впровадження "Нового курсу", яка лягла на плечі "небайдужих громадян", кругообігом бюджетних коштів із центру у регіони і назад (БПП), майже сімейним фінансуванням з боку наближених до "Радикальної партії" осіб.

Станом на 2018 рік частка державного фінансування із загальної суми доходів усіх парламентських партій складала 91%, у 2017 – 98,3 %.

Наразі на політичний олімп виходять нові сили, які не отримуючи кошти із державного бюджету підтягують для фінансування свій електорат. Це суттєво вплинуло на динаміку надходжень грошових коштів політичних партій у першому кварталі 2019 року.

Лідером усіх соціологічних опитувань наразі являється ПП "Слуга народу". Хто ж ці благодійники, які віддали президентській партії майже 28,8 млн грн? Юридичною особою, яка внесла на користь партії 2 млн грн стала не якась бізнес-імперія, а Громадська Організація "Ліга Волонтерів", яка була створена не так давно - у 2018 році. Її засновниками виступають мешканці смт. Теплик Вінницької області Казачинський О.О. і Кострійчук О.В. (принаймні, така адреса зазначена як адреса засновників у Державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань).

З боку фізичних осіб також була продемонстрована щедрість: найменший одноразовий внесок був зроблений Дзюбою О.В. у розмірі 20 тис. 250 грн, найбільший – 1 млн 667 тис. грн Кошевим І.О. Ще близько десяти осіб віддали на користь партії декількома платежами більше 1 млн грн.

Абсолютним лідером народної любові, судячи із внесків на її користь стало ВО "Батьківщина". Один із найбільших внесків у розмірі 1,5 млн грн був здійснений Журавльовим А.В., мешканцем м. Олександрія Кіровоградської області, найменший – 1 тис. грн від Кошубської Т.М. Журавльов А.В. імовірно являється сином Журавльова В.В., депутата від "Батьківщини" 7 і 8 скликання. Наразі - обіймає посаду керівника 48 Державної пожежно-рятувальної частини Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області.

Головним спонсором "Опозиційної платформи – За життя" став Медведчук Віктор Володимирович, який віддав партії 701 тис. 600 грн, що становить 91,29% від загальної суми надходжень. Найменший внесок надійшов у розмірі 10 тис. грн від Мажуго О.В.

Двома єдиними спонсорами БПП "Солідарність" серед фізичних осіб стали подружжя Загорій, які разом збагатили партію на 2,66 млн грн. Загорій Гліб Володимирович - народний депутат від партії БПП, його дружина Загорій Катерина Сергіївна - обіймає посаду Директора з розвитку Фонду родини Загорій. Трохи більше 5 тис грн надійшли у "Солідарність" із його територіальних осередків.

14 внесків було здійснено фізичними особами на підтримку політичної партії "Сила і честь". Найбільший внесок становив 5 тис. грн, найменший – 100 грн.

Не дивлячись на невисокий рейтинг, щедрою підтримкою громадян користується "Радикальна партія" на загальну суму 119 млн грн. Судячи із сум в окремих регіонах діють встановлені "тарифи" на підтримку улюбленої політичної сили.
На 6,8 млн профінансували партію представники бізнесу із Запорізької і Сумської області.

Таким чином, виконуючи свій громадянський обов'язок потрібно пам'ятати, що від результатів виборів залежить не лише хто із представників політичних сил займе один із 450 тронів у сесійній залі Верховної Ради і найближчі 5 років творитиме майбутнє України, а й у чиї доброчесні, а можливо, і ні, руки попадуть твої кошти. А для того, щоб не помилитись із вибором, варто витрати годину свого часу і поцікавитись звітами політичних партій, щоб впевнено відповісти собі на запитання: хто фінансує твою улюблену політичну силу і чи по дорозі тобі із такими людьми, бо #явирішую.
Заміра Саідова
юрист, політичний аналітик. Починаючи із 2012 року працює у громадському секторі, із 2016 року – вивчає питання державного фінансування політичних партій
Пошерити в соцмережах
Made on
Tilda