Сергій Адаменко
Ціна політика, або купи собі партію
Стаття була опублікована на сайті censor.net.ua за посиланням
Позачергові вибори до Верховної ради 2019 року унікальні не лише з точки зору юриспруденції, а й тому, що вперше в історії України переможцями себе можуть вважати й ті партії, які не потраплять до парламенту та наберуть від 2 до 5 % голосів від загальної кількості виборців.
Відповідно до оновленого Закону "Про політичні партії України", політичні сили, які подолали 2%-й бар'єр у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, матимуть право на державне фінансування своєї статутної діяльності. В обмін на це держава вимагає від партій публічно звітувати про те, хто їх спонсорує.

Не секрет, що політика як в Україні, так і у всьому світі, занадто дорога річ й існування політичної партії, яка представлена на всій території країни потребує значної фінансової підтримки: витрати на оренду офісу, заробітну плату працівникам, придбання оргтехніки, транспортні витрати та багато іншого. До 2016 року про бюджети партій ми могли лише здогадуватись, адже звітування як такого не було. Однак, реформа дала свої плоди і вдалось поступово вивести партійні кошториси із тіні. За офіційними даними видатки лише парламентських партій за перші 6 місяців минулого року склали 253,5 млн грн. Для порівняння, в 2016 році ця сума складала 14,2 млн грн.

Насправді, сьогоднішній фінансовий стан політичних партій в Україні надзвичайно різноманітний та діаметрально протилежний. Партії, які були представлені у Верховній раді вже 3 роки фінансуються із державного бюджету і наростили м'язів. За цей час вони встигли розбудувати як партійну структуру, кадровий потенціал, так і свою матеріально-технічну базу.

І навпаки, партії, які не отримували такого "бонусу" з держбюджету, змушені були або скорочувати свою діяльність, або знаходити кошти із інших джерел, часто - не зовсім прозорих.

Цей рік має стати переломним. Бюджетні кошти повинні отримувати ті партії, які наберуть 2 і більше відсотків. Відповідно, парламентські партії не будуть отримувати аж такі захмарні суми. Це поступово зрівняє шанси політичних партій у довгостроковій перспективі.

Які ж суми коштів отримають партії?

Формула занадто проста: 0,02 прожиткового мінімуму року, що минув, помножити на кількість виборців, що взяли участь в останніх парламентських виборах. Прожитковий мінімум на 1 січня 2019 року склав 1 тис 853 грн, відповідно, 37 гривень і 6 копійок кожен виборець, що прийде на дільницю 21 липня, принесе політичним партіям у 2020 році. Якщо допустити, що на парламентські вибори прийде така ж кількість, як і на другий тур президентських – 18 млн 403 тис. 85 осіб, то всі партії поділять 682 млн грн.
Скільки ж коштів отримає кожна партія окремо?

Якщо за основу взяти загальнонаціональне опитування населення, яке було проведене Фондом "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва спільно із соціологічною службою Центру Разумкова, то партії на свою статутну діяльність лише в 2020 році отримають приблизно наступні суми:

"Слуга народу" – майже 300 млн грн;

"Опозиційна платформа - За життя", ВО "Батьківщина" та "Європейська солідарність" - приблизно по 70 млн грн;

"Голос" - 43,6 млн грн;

"Сила і честь" - 35,5 млн грн;

"Громадянська позиція" - 28 млн грн;

ВО "Свобода", "Опозиційний блок", "Українська стратегія" Володимира Гройсмана, "Радикальна партія" Олега Ляшка
- по 14 млн грн.

Така ситуація дозволить партіям, хоч і частково, закрити фінансову потребу на найближчі 5 років.
Отже, такі болючі політичні реформи, які проводились в умовах військових дій в країні, починають давати свої практичні результати, а саме: ти, як виборець маєш чітко розуміти, що:

- тобі не потрібно прив'язуватись до соціологічного опитування і обмежуватись у виборі між рейтинговими партіями. Своїм голосом ти можеш надати суттєві преференції для політичної сили, яку вважаєш найближчою до своїх політичних переконань;

- твоя присутність на дільниці дає в казну політичних партій незначну, але таку необхідну для їх незалежності суму коштів;

- у тебе є реальна можливість відслідковувати із відкритих джерел, хто саме фінансує ту чи іншу партію, тобто, чиї інтереси вона буде відстоювати.

Тож, держфінансування партій дає шанс народитись новій політичній еліті країни, що опиратиметься на широкі маси населення, малого та середнього бізнесу і ними ж фінансуватимуться.

Ти маєш усвідомлювати, що твоя присутність на дільниці 21 липня – це твій персональний внесок не лише голосом за ту чи іншу політичну силу, а й фінансова підтримка партії на найближчі 5 років. Важливо свідомо підходити до свого вибору, бо #явирішую.
Сергій Адаменко
політичний аналітик, експерт у галузі фінансування політичних партій
Пошерити в соцмережах
Made on
Tilda