Заміра саідова
Політична географія України: чи готові регіони підтримувати партії фінансово?

Стаття була опублікована на сайті censor.net.ua за посиланням
Літо – гарна пора для подорожей. Куди б ми не подались на південь, північ, захід або схід, скрізь в Україні можна знайти місце для відпочинку, яке б найбільше відповідало нашим уподобанням і смакам. І якщо знайомство із кожним новим містом раніше починалося із вокзалу, то напередодні позачергових виборів до парламенту, мимоволі перше на що звертаєш увагу це точки із передвиборчою агітацією. Вони заполонили міста і села, розміщуючись у скверах та парках, на вокзалах, площах, скрізь, де є натяк на імовірне скупчення людей. Саме завдяки ним і білбордам із політичною рекламою, ще тільки наближаючись до того чи іншого населеного пункту можна зрозуміти, які електоральні настрої панують у регіоні.
На таку експансію були витрачені і досі витрачаються політичними партіями мільйони. Боротьба іде за кожен голос. Але чи готове населення, за прихильність якого так наполегливо змагаються політики, так само підтримати улюблену політичну силу не тільки позначкою у виборчому бюлетені?

Законом "Про політичні партії в Україні" разом із впровадженням державного фінансування політичних партій, кожному із нас надана можливість виступити спонсором для тієї політичної сили, якій ми надаємо перевагу і цінності, якої ми поділяємо. Виходячи із даних, опублікованих у звітах політичних партій про майно, доходи, видатки і зобов'язання фінансового характеру частина мешканців України цим правом активно користується.

Для прикладу розглянемо політичні сили, які згідно із останніми соціологічними опитуваннями мають всі шанси подолати 2% бар'єр. Ними наразі є: "Слуга народу", "Опозиційна платформа – За життя", "Голос", Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина", "Європейська солідарність" (раніше – "Блок Петра Порошенка "Солідарність", - ред.), "Сила і честь", "Опозиційний блок". Разом вони отримали трохи більше 261 млн грн фінансової підтримки від населення у першому кварталі 2019 року. Найбільшою популярністю, судячи із розміру внесків у центральні осередки користується ВО "Батьківщина", яка від фізичних і юридичних осіб отримала приблизно 228, 5 млн грн, друге місце посіла президентська партія "Слуга народу" із 28, 8 млн грн, скромнішими є доходи "Європейської солідарності" - 2,6 млн грн.

Цікавими такі внески є з точки зору їх динаміки у регіонах. Адже, завдяки вимогам законодавства щодо ідентифікації донорів за їх місцем знаходження чи місцем проживання можна побачити перевагу, якій політичній партії надають мешканці рідного населеного пункту, підтримуючи її гаманцем. А після виборів оцінити, чи співпали електоральні уподобання із бажанням людей фінансувати окрему політичну партію.

Так, наприклад, політичну партію "Слуга народу", беззаперечного лідера усіх соціологічних опитувань, судячи із розміру внесків найбільш активно підтримую у Київській області, на загальну суму 13,86 млн грн. Ще в середньому від 1 до 3 млн грн на її розвиток віддали мешканці Дніпропетровської, Житомирської, Івано-Франківської, Львівської, Одеської, Харківської та Чернігівської областей. Частину платежів ідентифікувати не вдалося, оскільки у звітах вказувалась тільки назва населеного пункту, яких по різних областях України може бути кілька. Ця ж проблема наявна і у звітах "Батьківщини" та "Сили і Честь".
По-справжньому народною любов'ю, очевидно, користується "Батьківщина", у якої знайшлися прихильники в усіх областях, в тому числі і АР Крим, мешканці якої віддали на підтримку політичної партії майже 150 тис грн. Найбільша сума внесків надійшла із Кіровоградської та Київської областей, найменша – Івано-Франківської, Полтавської, Харківської.
На противагу, незначною є фінансова підтримка у "Опозиційної платформи – За життя", "Опозиційного блоку" та політичної партії "Сила і Честь".
Спонсорами "Опозиційної платформи – За життя" виступили Вінницька (14 тис грн.) і Київська області (754 500 грн).
Більшою географічною різноманітністю може похвалитися "Сила і Честь". ЇЇ підтримали у Вінницькій, Запорізькій, Київській, Одеській, Рівненській та Херсонських областях, проте самі розміри внесків досить незначні. Мінімальний 100 грн, а максимальний – 5 тис. грн. Ще 6 тис. 500 грн залишилися неідентифікованими, оскільки місце проживання платників у звіті не вказане, що є порушенням вимог законодавства (ч. 8 ст. 17 Закону "Про політичні партії в Україні").
Єдиною областю мешканці якої виявили бажання віддати власні кошти "Опозиційному блоку" виявилась Київська, загальна сума на яку збагатилась партія становить 154 693, 26 грн.
Активно підтримала Київська область і "Європейську солідарність" -на 2,6 млн грн. Окрім неї, до фінансування партії долучились Волинська, Луганська, Одеська, Чернівецька та Чернігівська області, проте, суми внесків від них досить незначні, платниками ж виступали територіальні осередки самої партії.
Досліджуючи питання фінансової підтримки партій регіонами цікавим і, очевидно, риторичним є питання чи стала їх фінансова підтримка наслідком активної роботи із виборцями, більшої політичної свідомості мешканців окремих регіонів і бажанням долучатися до політичного життя чи питанням розгалуженості мережі політичних сил. Думаю, єдиної відповіді немає. Для порівняння, другою за матеріальною підтримкою від населення стала партія "Слуга народу", яка не має жодного територіального осередку із статусом юридичної особи, разом із тим, "Батьківщина", яка отримала від населення більше 200 млн грн, має одну із найбільш розгалужених мереж із 658 територіальними осередками у всіх областях України. Єдиною партією, яка наразі не може похвалитися фінансовою підтримкою населення є новачок на партійній арені – партія "Голос", але можливо все змінитися із опублікуванням звіту партії за ІІ квартал 2019 року, який охопить період, коли партія почала активно вести передвиборчу агітацію і шукати прихильників у власні лави.
Отже, проаналізувавши партійну географію, стало зрозуміло, що зміни повільно, але все ж таки відбуваються в Україні і, перш за все, це зміни у нашій голові. Адже, частина населення вже не чекає привітальних листівок і гречки від кандидатів, а сама готова активно долучатися до фінансування та підтримки політичних партій, розділяючи із ними відповідальність за майбутнє України. Це необхідний крок у напрямку від постійних звинувачень до взаємної відповідальності, контролю за власними коштами і життям, бо #явирішую.
Заміра Саідова
юрист, політичний аналітик. Починаючи із 2012 року працює у громадському секторі, із 2016 року – вивчає питання державного фінансування політичних партій
Пошерити в соцмережах
Made on
Tilda